SOYKAN MEYDANI OLDU ÇADIR MEYDANI… « Yaşar Haber

SON DAKİKA

SOYKAN MEYDANI OLDU ÇADIR MEYDANI…

Bu haber 02 Ocak 2020 - 15:18 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Malatyayı dışarıdan ziyarette gelipte resim çekebileceği ve “MALATYA” Yazısının tek olduğu Yeni Cami önündeki Soykan meydanı, her gün kurulan derme çatma çadırlardan dolayı Fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçilerin tepkisini çekiyor.

Malatya’da yaşayan ve Malatya yı ziyaret edenlerin mutlaka geçtiği bir meydan olan soykan meydanı adeta çadır meydanına dönüştü.

Malatya il merkezindeki meydanlarda, ‘kasaba’ ve ‘gecekondu’ görüntüsü veren, yerel yöneticilerin kent kültürü ile ilgili yeterliliğini tartışma konusu haline getiren ‘çadır’ manzaraları, tüm eleştiri ve tepkilere rağmen devam ediyor.

Malatya kent merkezindeki meydanların ‘gece kurulan’ gecekondu çadır, konteyner vb. ile işgal edilmesinin yarattığı çirkin görünüşün yanı sıra, bunun ‘Büyükşehir’ olan bir kentte olmaması gerektiğine ilişkin tüm uyarı ve tepkilere rağmen, yerel yöneticiler söz konusu çirkin manzaraların devamından rahatsızlık duymuyor.

Yeni Cami önündeki Soykan Meydanı’nda, yaptıkları en sıradan etkinliği dahi insanların ‘gözüne sokmayı’ düşünen, çoğu da siyasi bağlantıları olan çeşitli kuruluşların kendileri tarafından ya da belediyeden talepleri nedeniyle kurulan, kentin görünümüne yakışmayan çadırlar…

Kent merkezindeki Hükümet Meydanı (15 Temmuz Demokrasi Meydanı) ile Soykan Meydanı’nın yanı sıra ana caddeler üzerindeki bazı ‘vitrin’ yerlerde bu ilkel görüntülere rastlanmasına rağmen, bu konu ile ilgili herhangi bir düzenleme bile yapılmıyor.

En son, kurulan derme çatma kayısı ile ilgili bir sivil kuruluşun kurduğu çadır,o kadar tepkilere rağmen 10 gün sonra kaldırılırken,yaklaşık 1,5 aydır meydanda ve tam “MALATYA” yazısının önünde bulunan birgün açık 3 gün kapalı duran  siyasi bir partinin üye kaydı çadırı halen kaldırılamadı.

Ayrıca, yıktırılan eski belediye binasının yerinin meydan olarak düzenleneceği taahhüdüne rağmen, halen buranın ‘gecekondu’ dükkan, bankamatik, kulübe ve arada kurulan çadırların yanı sıra, mobil konteynerlerde yapılan etkinlikler yüzünden bir türlü meydan olamadığı gibi, adeta pazar yerine dönüştürüldüğüne ilişkin eleştirilere de yerel yönetimler duyarsız kalıyor.

Malatya’daki ‘yetkili- ilgisiz’ ‘ yerel yöneticilerin, artık kenti bir köy ve kasaba olarak değil ‘büyükşehir’ olarak görmeleri, bunun için en başta meydanlarda yaşanan görüntü kirliliklerine son verecek kararlar almaları gerektiği ifade ediliyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.