BİK’İN İNTERNET HABERCİLİĞİ PROJESİ KABUL EDİLDİ « Yaşar Haber

SON DAKİKA

BİK’İN İNTERNET HABERCİLİĞİ PROJESİ KABUL EDİLDİ

Bu haber 15 Ocak 2020 - 13:38 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Merkezi Malatya’da bulunan Fırat Kalkınma Ajansı, 2019 Yılı TD Programı (Kasım-Aralık Dönemi) Değerlendirme Sonuçları açıklandı.

Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürlüğü tarafından sunulan Malatya ve Elazığ Yerel Basınında İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Projesi kabul edildi.

Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürlüğü tarafından Fırat Kalkınma Ajansı’na sunulan Malatya ve Elazığ Yerel Basınında İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Projesi kabul edildi.

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreterliği, 2019 Yılı Teknik Destek Programı Kasım-Aralık Dönemi Değerlendirme Sonuçlarını kurumun internet sitesinden açıkladı.

Basın İlan Kurumu’ndan alınan bilgilere göre, Malatya ve Elazığ Yerel Basınında İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Projesi ile üç gün boyunca internet gazeteciliği birçok yönden ele alınacak. Eğitim programıyla Malatya ve Elazığ’da yayınlanan gazetelerdeki çalışanların internet haberciliği konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılması, gazetelerin internet haber sitelerinin istenen kalite ve niteliğe kavuşması hedefleniyor.

Gazetelerin dijital ortama uyum sağlaması ve okur sayısının artırılması için internet haber sitelerinin içeriğini oluşturan personele verilecek bu eğitimle, yerel gazetelerin internet haberciliği konusunda geliştirilmesi de amaçlanıyor.

FKA: BÖLGESEL KALKINMA İÇİN ÖNEMLİ PROJELER

Kasım-Aralık dönemi kapsamında teslim alınan toplam 28 adet başvurunun  9’unun başarılı bulunduğunu bildirildi. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Sonuç Odaklı Programlar doğrultusunda belirlenen öncelikler (Yenilikçi Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi, Doğa, Kültür ve Sağlık Turizm Türlerinin Geliştirilmesi, Endüstriyel Gelişme, Kırsal Kalkınma ve Yöresel Ürünlerin Ticarileştirilmesi ve markalaşması) çerçevesinde, bölgedeki kurum ve kuruluşların, bölgesel kalkınma için önem arz eden çalışmalarında eksikliğini duydukları teknik alanlara yönelik uzman desteği sağlama amacıyla Teknik Destek Programı yürütüldüğü kaydedildi.

Programın Kasım-Aralık dönemi kapsamında teslim alınan toplam 28 adet başvuru ile ilgili yapılan değerlendirmeler neticesinde 9 adet başvuru başarılı bulundu.
Basın ilan kurumu MALATYA Şube Müdürü Yaşar Kuru,başvuruların kabulünden dolayı T.C. Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu’na, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve tüm çalışanlarına teşekkür etti.

Fırat Kalkınma Ajansının yayınladığı 2019 Yılı Destek Programı çağrısı üzerine Kurumumuz İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından “Malatya ve Elazığ Yerel Basınında İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi” isimli bir eğitim projesi hazırlanmıştır.

Yerel gazetelerde günlük olarak yayınlanan haberler aynı zamanda gazetelerin çevrimiçi internet sayfalarında da yer almaktadır. Ancak bu haberler dijital ortama aktarılırken haber metinlerinin hazırlanış biçimleri çevrimiçi haberciliğe uygun olmadığı görülmektedir. Haber sitelerinin yapısının düzensiz olması, içerik bakımından kısıtlı olması, metinlerin dijital ortamda dikkat çekecek bir yapıda olmaması gibi nedenlerle yerel gazetelerin haber sitelerinin okur sayısı istenen seviyede değildir. Gazetelerin dijital ortama uyum sağlaması ve okur sayısının artırılması için internet haber sitelerinin içeriğini oluşturan personelin haber içeriği oluşturma ve dijital ortama aktarımı için eğitim alması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Basın İlan Kurumu İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından hazırlanan Malatya Şube Müdürlüğü tarafından uygulanması planlanan proje başarılı bulunması takdirde Malatya ve Elazığ illerinde yayınlanan gazetelerdeki çalışanların çevrimiçi haberciliği konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılarak gazetelerin internet haber sitelerinin istenen kalite ve niteliğe kavuşması hedeflenmektedir.

Malatya ve Elazığ illerinde yayınlanan gazetelerin internet haber sitelerinin iyileştirilmesine yönelik olarak toplam 15 gazetecinin dijital habercilik noktasında bilgi ve becerilerinin güçlendirilerek bölgedeki insan kaynağı ve teknik altyapı dönüşümünün sağlanması hedeflenmektedir. Proje ile ayrıca;

  • Haber içeriklerinin dijital mecraya uyarlanması
  • İnternet haberciliğinde medya etiği
  • Dijital ortamda okur sayısının artırılması
  • Reklam gelirlerinin artırılması
  • Haber dilinin iyileştirilmesi
  • Bölgesel haberlerin ulusal çapta yayınlanması
  • Hedef kitlenin sempatisinin kazanılması
  • Gazetelerin tanıtımının geniş kitlelere ulaştırılması

amaçlanmaktadır.

 

Günde 6 saat eğitim verilerek 3 gün toplam 18 saat çevrimiçi haberciliği eğitimi düzenlenecektir. Eğitim sonunda katılımcılara “Malatya ve Elazığ Yerel Basınında İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Eğitim Sertifikası” verilecek.

Proje Uygulama Tarihi:

Uygulama Yeri: Malatya

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.