Malatya, sağlık çalışanlarına saygı duyuyor mu.? « Yaşar Haber

SON DAKİKA

Malatya, sağlık çalışanlarına saygı duyuyor mu.?

Bu haber 16 Ocak 2020 - 12:07 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Malatya’da sağlık personellerine karşı çok ciddi bir şiddet vakası yaşanmadığını söyleyen Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, hem hasta hem de doktorlara uyarıda bulundu. Prof. Dr. Bentli, “Hem hekim arkadaşlarımız hem sağlık çalışanlarımız hem de hasta ve hasta yakınları bu konuda birbirlerine yardımcı olmalı” dedi.

Sağlık personellerine karşı yapılan şiddet Türkiye gündeminde yerini korurken ‘Malatya’da da böyle vakalar yaşanıyor mu?’ sorusu akıllara geldi. ‘Malatya’da sağlık personelleri şiddete uğruyor mu?’ sorusunu değerlendiren Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın göreve başlamasından sonra bu konuda daha ciddi önlemler alınmaya başlandığını ifade eden Prof. Dr. Bentli, sağlıkla ilgili hizmet veren bütün STK’ların, hekimlerin de beklentisinin bu yönde olduğunu hatırlattı.

“HEKİMLER YORGUN OLABİLİYOR”

“Malatya’da beyaz kod uygulaması mutlaka oluyor ama ciddi bir büyük vakamız olmadı Allaha şükür” diyen Prof. Dr. Bentli, şunları kaydetti:

“Bu konuda beyaz kod verildiği an bir darp, hakaret yaşanmışsa polis eylemi yapan vatandaşın ifadesini alıyor. Burada karşılıklı iyi düşünmek lazım. Bazen gerçekten hekimlerimiz çok yoğun çalıştıklarından yorgun olabiliyor. Nöbetçi hekimlerin özellikle üniversitelerde 36 saat nöbet tutan asistan hekimlerimizin güçleri kalmıyor. Bundan kaynaklı hastalara soğuk davranabilirler, bunları hoş görmek lazım. Çünkü çok örneğini görüyoruz. Bizi de arayanlar oluyor. Kendi hastalarının işleri gecikiyor, doktor da haklı olarak bir hakarete uğradığı ya da darp aldığı zaman o hastaya bakmak istemiyor. Böyle bir hakkı da var. Diğer doktora yönlendiriliyor. Tabi ki de hasta ortada bırakılmıyor hiçbir şekilde. Benim hem hekim arkadaşlarımızdan hem sağlık çalışanlarımızdan hem de hasta ve hasta yakınlarına bu konuda birbirlerine yardımcı olmaları gerektiğini vurgulamak istiyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.