İnönü Üniversitesinde ögrenciler hasarlı binalarda sınava girdi. « Yaşar Haber

SON DAKİKA

İnönü Üniversitesinde ögrenciler hasarlı binalarda sınava girdi.

Bu haber 27 Ocak 2020 - 3:28 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Son bir ayda sınav yönetimi konusunda skandal nitelikteki olaylarla anılan İnönü Üniversitesi, Malatya’nın da şiddetli biçimde etkilendiği depremde hasar gören fakülte binalarında sınav yaptırdı.39 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralanmasını umursamayan üniversite yönetimi, art arda meydana gelen artçı depremleri de görmedi.
Fırat Üniversitesi, deprem nedeniyle 27 Ocak Pazartesi günü başlayacak bütünleme sınavlarını ertelerken, İnönü Üniversitesi’nin, Malatya’nın, en az Elazığ kadar depremden etkilenmesi ve üniversite binalarının da hasar görmesine karşın, depremin ertesi günü mazeret ve bütünleme sınavlarını yapmaya devam etmesi, öğrencilerin büyük tepkisine yol açtı.

İnönü Üniversitesi yönetimi, merkez üssü Elazığ olan ve Malatya’nın da çok ciddi biçimde etkilendiği depremin ertesi günü 25 Ocak Cumartesi daha sonraki günlerde yapılması planlanlanmış mazeret ve bütünleme sınavlarını ertelemek yerine, depremde hasar gören üniversite binalarında yaptırmak konusunda ısrarcı oldu ve sınavlar korku mekanlarına dönüşen sınıf ve salonların yeraldığı binalarda yapıldı.

Üniversite yönetimi, depremde psikolojik anlamda travma yaşayan öğrencilerin tüm itirazlarına ve sınavların ertelenmesine yönelik yoğun taleplerine rağmen depremin ertesi günü ve daha sonraki gün, depremde duvarları çatlayan, tavanları çökmüş, sıraları devrilmiş sınıf ve amfilerin bulunduğu binalarda sınavların yapılması konusunda ısrarcı oldu.

Sosyal medya hesabı üzerinden “Üniversitemizde sınavlar yapılacaktır. Tüm öğrencilerimize duyurulur” şeklinde bir açıklama yapan İnönü Üniversitesi’nin bu kararına, öğrenciler başta olmak üzere halkın birçok kesiminden tepkiler yağmasına aldırış etmeyen İnönü Üniversitesi sınavları yaptı.
Sınava giren bir öğrencinin sosyal medyadaki haykırışı herşeyi gözler önüne seriyor.

“Henüz depremin şoku atlatılamamışken, her saat artçı depremler sürerken ve tüm binalar için tehlike sürerken Malatya’da üniversite sınavlarının yapılması kabul edilemez.ünivetsite yönetiminin Öncelikle öğrencilerin can güvenliği düşünülmeli, sınavlar ertelenmeliydi, ama ne yazık ki ögrencilerin psikolojisini düşünen yok.” diye dert yandılar.

Sosyal medyada yapılan bir kaç yorum….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.