GÜDER: “MALATYAMIZDA HASARLI YAPI SAYISI 15 BİNE YAKLAŞIYOR” « Yaşar Haber

SON DAKİKA

GÜDER: “MALATYAMIZDA HASARLI YAPI SAYISI 15 BİNE YAKLAŞIYOR”

Bu haber 01 Şubat 2020 - 13:37 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

GÜDER: “MALATYAMIZDA HASARLI YAPI SAYISI 15 BİNE YAKLAŞIYOR”

Deprem sonrasında büyük hasar gören Battalgazi bölgesindeki Eskimalatya’ya yetkililerin ziyaretleri devam ediyor. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır ile Hakan Kahtalı Eskimalatya bölgesinde vatandaşla bir araya gelerek, hasar gören binaları inceleyerek vatandaşlara geçmiş olsun temennilerinde bulundular. Deprem sonrasında 3 binin üzerindeki dilekçeye cevap verilerek hasar tespitlerinin yapıldığını ifade eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Battalgazi’mizde şuan kerpiç binalar ile birlikte toplamda 240’a yakın yıkık binamız var. Tek katlı binalarımız dahil olmak üzere 30 tane binamız mühürlendi” diye konuştu.

6.8’lik depremle evleri zarar gören vatandaşlar, bir an olsun yalnız bırakılmıyor. Başkan Güder ve Milletvekilleri  ilçe Kaymakamlığı tarafından Eskimalatya da dağıtımı yapılan kumanya dağıtımına eşlik ettiler. Vatandaşlarla bir araya gelen başkan Güder ve milletvekilleri depremde hasar gören binalar ve işyerlerinde incelemelerde bulundular.

BAŞKAN GÜDER: “30 BİNAMIZ MÜHÜRLENDİ”

Eskimalatya merkezde vatandaşla bir araya gelen Başkan Osman Güder ve Milletvekili Çakır ile Kahtalı, vatandaşlara hükümetin deprem sonrası yaptığı yardımları anlattı. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Milletvekillerimiz olsun belediye başkanlarımız olsun tüm yetkili arkadaşlarla beraber Cuma akşamı saat 20:50’den itibaren sahadayız. Bugün depremin üzerinden bir hafta geçmiş oldu. Hasar tespitlerinin yapılması hususunda arkadaşlarımızı yetkilendirdik. Şuana kadar elimize ulaşan hasar sayısı 10 binin üzerinde. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün koordinasyonuyla şuana kadar 3 binin üzerindeki dilekçeye cevap verilerek hasar tespitleri yapıldı. Battalgazi’mizde şuan kerpiç binalar olmak üzere toplamda 240’a yıkık binamız var. Tek katlı binalarımız dahil olmak üzere 30 tane binamız mühürlendi. Almış olduğumuz rakamlara göre 1875 civarında ağır hasarlı konutumuz var. Tabi buralarda hasar tespit çalışmaları devam ettiğinden dolayı, bu rakamlar artabilir. İkinci bir kalıcı tespit çalışmalarına da başlanıldı. İnşallah bu kalıcı tespit çalışmalarından sonra da vatandaşlarımızın kendi evlerinde oturup oturulmayacağı hususunda bilgilendirilecek. Bu çalışmayı ivedilikle yapıyoruz.

“ TOKİ TARAFINDAN 2 BİN 500 KONUT YAPILACAK”

Çevre Şehircilik Bakanımız sayın Murat Kurum Malatya’mıza teşrifi sırasında bir görüşme sağladık. Malatya’mıza TOKİ tarafından 2500 civarında konut yaptırılacak. Bu konuyla ilgili yer tespiti için çalışmalar sürüyor. Merkezde 500 konut yapılacak. Yani yıkılan konutların yerinde yeni konutların yapılmasında herhangi bir sakınca yok ise buralara 500 konut yapılacak. Yine toplu bir şekilde toplu konutun yapılabilmesi için alan olarak Battalgazi bölgemizde yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde ve jeolojik çalışmalar sonucunda Gelincik Tepesinin kentsel dönüşüme uygun bir yer olduğu tespitinde bulunduk. Hala çalışmalar devam ediyor. Depremde evleri zarar gören Bulutlu Mahalle sakinlerimiz ve diğer depremzede vatandaşlarımız da buralardan ev alabilirler.  Böylece Battalgazi’mizde takriben 1000 konut yapılarak zarar gören vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.  ilk andan itibaren bugüne kadar bölgemizde 500 civarında çadır kuruldu. Belediyemiz tarafından 13 bin vatandaşımıza sıcak yemek ikramında bulunduk. Her çadıra ısıtıcı, yeteri miktarda battaniye, yatak, kuru gıda paketleri, hazır yemek konusunda da her türlü imkan devletimiz tarafından seferber edildi.

“ALACAKAPI CAMİMİZİN BİR AN ÖNCE YIKILMASI GEREKİYOR”

Biz bundan sonraki süreçte de vatandaşımızın ihtiyaçlarını giderme anlamında çalışmalarımızı süratle devam ettiriyoruz. Umuyoruz ki bir hafta içerisinde hasar tespitlerimiz de bitmiş olacak. Vatandaşlarımızın evlerinde oturup oturmayacağı hususunda net bilgi verilmiş olacak. İki tane merkezde camimiz var, Ulu Cami ve Alacakapı Camimiz. Ulu Camimizin Vakıflar bölge Müdürlüğü tarafından hasar tespit çalışmaları yapıldı. İnşallah kısa vadede ibadete sunulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Ancak Alacakapı’da bulunan merkez camimizin yıkım kararı alınmış oldu. Zaten daha önceden de bu caminin depreme dayanıksız olması nedeniyle merkezde bir cami inşa edildi. Şuan yüzde 80 civarında yapımı tamamlandı. Yüzde 20 eksikliği mevcut. Bununla da alakalı olarak gerekli yerlerle iletişimde bulunduk. İnşallah kısa sürede orayı da ibadete açıp Eskimalatyamızın bu sıkıntısını gidermiş olacağız.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.