Yaşar Haber

SON DAKİKA

Çınar’dan kentsel dönüşüm sinyali
“Amaç Yeşiltepe’nin tamamına yaymak”

Bu haber 06 Şubat 2020 - 12:57 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

6.8 şiddetindeki depremin ardından birçok binanın ağır, orta ve az hasar alması akıllara kentsel dönüşüm projelerini getirdi. Yeşiltepe’nin bir kısmına kentsel dönüşüm projesi yaparak başarıya ulaştıklarını dile getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Hedefimiz uzun vadede Yeşiltepe’nin tamamına kentsel dönüşümü yaymak. Ama bu bir süreç ve bir uygulama gerektiriyor” dedi.

Malatya ve Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremden sonra yaraların sarılmasına devam edilirken, hasarlı binaların bilançosu da yavaş yavaş artıyor. Yeşilyurt ilçesinin de afet bölgesi kapsamına alınmasından sonra, hasar tespit çalışmaları hız kazanırken BUSABAH gazetesine konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Özellikle kentsel dönüşüm noktasında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Çınar, Yeşilyurt bölgesinde yer alan binaların ön hasar çalışmalarının hala devam ettiğini söyledi.

İNCELEMELER DEVAM EDİYOR

Yeşilyurt bölgesinde 477 ağır hasarlı, 702 0rta ve az hasarlı binanın olduğunu ayrıca 9 evin de yıkıldığını dile getiren Başkan Çınar, şunları kaydetti:

“1Dün itibariyle kesin hasar çalışmaları başladı. 210 teknik ekip şu anda Yeşilyurt ve Malatya genelinde çalışmalarına devam ediyorlar. İlçemiz şehrimizin batısında olduğu için diğer ilçelere göre depremden biraz daha az etkilendi. Allah’a hamd olsun ilçemizde ölümle neticelenen bir durum olmadı. Yaklaşık başvuru yapan hemşehrilerimizin yüzde 50’siyle ilgili yerinde incelemeler yapıldı. Geriye kalan yüzde 50 kısımda ise incelemeler devam ediyor. Dün itibariyle 477 ağır hasarlı binamız, 702 de orta ve az hasar dediğimiz binamız, 9 tane de ilçemiz genelinde yıkılan evimiz vardı. Tesellimiz can kaybının olmaması ve hasarın az olması. Ama tamamen yıkılması gereken şu anda mühürlediğimiz 45 tane binamız var. Bunlarla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcılarımız deprem olduğu günden bu yana buradalar. Bizler de dönem dönem kendileriyle birlikte hareket ediyoruz. Kiraya gidecek olan depremzedelerimize kira yardımı, ev sahiplerine ayrı yardımlar var. Dönüştürülebilecek binalarla ilgili hem bizim Emlak Müdürlüğümüz kentsel dönüşümle ilgili çalışıyor hem de TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza da bilgiler iletiyoruz. Taşınma ve yıkımlarla ilgili işlemleri Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Onlar bu anlamadaki hizmeti yapıyorlar. El birliğiyle yaralarımızı sarıp, el birliğiyle bu süreci en iyi şekilde atlatacağız.”

YÜZDE 85-90 CİVARINDA TAMAMLANDI

Yeşiltepe bölgesinde öncülük ettikleri kentsel dönüşüm tecrübeleri olduğunu dile getiren Başkan Çınar, “Biliyorsunuz Yeşiltepe bölgesinde öncülük ettiğimiz kentsel dönüşüm tecrübelerimiz var. Oradaki konutlarımız da yüzde 85-90 civarında tamamlandı. Biraz daha hızlandırılırsa en azından buradaki 383 konutta depremde hasar gören hemşehrilerimize faydalı olur. Konteynır hizmetine daha başlayamadık. Kesin hasar raporları neticesinden sonra bu belli olacak. Hedefimiz uzun vadede Yeşiltepe’nin tamamına kentsel dönüşümü yaymak. Ama bu bir süreç ve bir uygulama gerektiriyor. Biz Belediye olarak burada öncülük yaptık. Başarımızı ilk defa Malatya’mızda tamamen bir kentsel dönüşüm projesini başlatıp, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede bitirme becerisini TOKİ’yle birlikte gösterdik. Bu bizim aslında kapasitemizi, potansiyelimizi ve yapabilirliğimizi de bir anlamda perçinledi. Bunu başaran diğerini de başarır. Biliyorsunuz ilimizde belediye eliyle yürütülen başka bir kentsel dönüşüm çalışması yok. Bizler de seçimde ‘Biz yapalım bitsin, insanlar taşınsın, görsün, bundan mutlu olduklarını ifade etsin. 2’nciyi, 3’üncüyü biz ondan sonra yapalım’ dedik. Şu anda da yaptığımız konut projesi tamamlandı. Hemşehrilerimiz de eminim ki yüzde 100 oranında bir beğeni oranı var. Malatya’da kentsel dönüşüme soru işaretiyle yaklaşılıyordu, biz de biraz temkinliyiz. Buradaki vatandaşlarımızın memnuniyetine göre de diğer bölgelerimize kentsel dönüşümü yaymayı planlıyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.