ÇALIK’TAN AĞBABA’YA YANIT. « Yaşar Haber

SON DAKİKA

ÇALIK’TAN AĞBABA’YA YANIT.

Bu haber 25 Şubat 2020 - 15:10 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

“Dörtyol’daki SGK binasını kime peşkeş çekeceksiniz?” diyen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın sözlerine AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’tan yanıt geldi. Çalık, “Kime peşkeş çekildiğini bulup çıkarsın. Hiç kimsenin, devletin hiçbir kuruşunu zayi etme ihtimali yok. O alanı peşkeş çektiniz diyen arkadaşımız, biliyor ve bunu ispatlıyorsa anında müdahalesini memnuniyetle yapalım” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yeni devlet hastanesi karşısında 10 dönümlük arazisi yıllardır boş bekleyen SGK Malatya İl Müdürlüğünün yıllardır atıl bekleyen YİMPAŞ binasına taşınmak istenmesini eleştirip, “15 yıldır atıl bekleyen YİMPAŞ’ın sağlamlığı ölçülmüş müdür? O bina depreme dayanıklı mıdır? Binanın yeniden hayata geçirilmesi için harcanacak parayla yeni ve modern bir binanın yapılacağı düşünülmüyor mu? İnönü Caddesi’nde en uzun cepheye sahip SGK binası ne olacak? Kime verilecek? İŞKUR yanındaki 10 dönümlük arazinin üzerine yeni bir bina yapmak kimsenin aklına gelmiyor mu? Şayet ‘Malatya’ya yatırım için ödenek yok’ diyorsanız 5,5 dönümlük mevcut bina ve bahçesini satarak modern ve akıllı bir bina yapılması çok mu zor? Sonuç olarak AKP’yi anlamak da çok zor” demişti.

“Dörtyol’daki SGK binasını kime peşkeş çekeceksiniz?” diyen Ağbaba’nın bu sözlerine AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’tan yanıt geldi. BUSABAH gazetesine konuşan AK Parti Malatya Öznur Çalık, “Kime peşkeş çekildiğini bulsun çıkarsın. Hiç kimsenin devletin hiçbir kuruşunu zayi etme ihtimali yok arkadaşlar. O alanı peşkeş çektiniz diyen arkadaşımız, biliyor ve bunu ispatlıyorsa tespiti varsa anında müdahalesini memnuniyetle yapalım” ifadelerini kullandı.

FİKİR BAŞKAN GÜDER’DEN ÇIKTI

Çalık, Battalgazi Belediye Bakanı Osman Güder ’in Yimpaş binası ile ilgili talepte bulunduğunu belirterek, “Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in bir talebi oldu. ‘Yimpaş binası maalesef kötü bir görüntü aldı. Şehrin ve ilçenin görüntüsü çok kötü halde; Yimpaş binasını aktif hale getirmeli. Bunun için de benim şehrimize önerim Malatya’daki Sosyal Güvenlik Kurumunun yapılacağı yeni bir bina yerine YİMPAŞ’ın olduğu yere Sosyal Güvenlik Kurumunu taşıyalım’ dedi. O dönem Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı olan Selim Bağlı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı oldu. Selim bey ile görüştük: ‘Memnuniyetle siz bu konuda hemfikirseniz, biz sosyal güvenlik kurumunu buraya taşıyabiliriz” dedi. Bizim hedefimiz şehrimize yatırım getirmek” ifadelerine yer verdi

“ARAÇ PARKI SORUN, İNSANLARIN GİDİŞ GELİŞİ SORUN”

“Fiziki yapıları getirip oraya koyduğumuzda bir yatırım yaptığımızı düşünmüyoruz” sözleriyle konuşmalarına devam eden AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Nüfusumuz artıyor, daha fazla insana hizmet geliyor ve daha rahat çalışma koşullarını sağlamamız gerekiyor. Yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu Dörtyol’da da hizmetini veriyor. Ama orası çok merkezi oldu. Araç parkı sorun, insanların gidiş-gelişi sorun. Bir odanın 3 kişi tarafından kullanıldığı bir hale dönüştü. Yeni yapılacak bina alanı geniş, imkânı geliş; evet yapılabilir mi, yapılabilir, orası da bizim için hemen yapılacak yatırımlardan bir tanesi ama bizim burada bir tane izbe bir halde Yimpaş binası var. Eğer biz bunu değiştirebiliyorsak, bunu dönüştürebiliyorsak, imkânlarımızı bu alanda seferber etmeli ve Battalgazi bölgesini canlanmasına da vesile olacak bir hizmeti oraya taşımalıyız diye düşünüyoruz. Bu vesileyle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanımızla konuştuk, o da bunlarla ilgili incelemelerini yaptı. Son aşamaya geldi. Kamuoyunda da buraya taşınmanın pozitif olacağına dair yorumlar olduğu gibi ‘hayır orası olmasın, yerinde kalsın’ diyenler de oldu. Ama belediye bakanlarımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Battalgazi Belediye Başkanımız, arkadaşlarımız, milletvekillerimizle tekrar konuşup son Sosyal Güvenlik Kurumunun inceleme neticesinde de sizlerle paylaşıp yapılan yatırımın yerini inşallah konuşacağız ama benim kanaatim Sosyal Güvenlik Kurumunun Yimpaş binasına taşınması hem imkânlarımızı fütursuzca harcanmasına engel olur, yatırıma dönüşür” ifadelerini kullandı.

“Yimpaş binasını peşkeş çekecekler” diyen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya da yanıt veren AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

ELİNDE BİLGİ BELGE VARSA…

“Kime peşkeş çekildiğini bulsun çıkarsın. Hiç kimsenin devletin hiçbir kuruşunu zayi etme ihtimali yok arkadaşlar. ‘O alanı peşkeş çektiniz’ diyen arkadaşımız biliyor ve bunu ispatlıyorsa tespiti varsa anında müdahalesinin memnuniyetle yapalım. Bu mal bizim Malatya’nın hepimizin. Siyaset kurumunun koruması gereken alanlar, üreticilerin, gazetecilerin koruması gereken alanlar. Ama sadece iftira atmak adına bunlar söyleniyorsa siyaset kurumuna olan güveni bu sözler perişan eder. Elinizde belge varsa, bilgi varsa, muhalefet yapıyorsanız, çıkarsınız söylersiniz, burayı Sosyal Güvenlik Kurumundan aldılar efendim şu adama da peşkeş çektiler, dersiniz. Lütfen biz icraat yapıyoruz. Biz kimseye iftira atmayız, biz yalan söylemeyiz. Ben iddia ediyorum, ben boğazımdan haram lokma geçirmedim, geçirmedik eşim, çocuklarım, ailem tek kuruşluk haram lokmayı da geçirmeyi Allah nasip etmesin. Devletimizin malını kimseye de peşkeş çektirmeyiz.”

ŞEKER FABRİKASI İÇİN SÖYLENENLERİ HATIRLATTI

Geçmiş yıllarda Şeker Fabrikası’nı özelleştirmeden kurtardıklarını belirten Milletvekili Çalık, “O zaman da ‘Şeker Fabrikası’nı kime peşkeş çekecekler?’ demişlerdi” diyerek sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Bakın Şeker Fabrikası özelleşiyordu. Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamından çıkarılmasına vesile olduğumu çok net söylemek isterim. Cumhurbaşkanımız başbakandı, onun son imzasına kalmıştı, ihalesi yapılmıştı. Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza doğru cümlelerle anlattık. Şeker Fabrikası özelleştirme kapsamından çıkarıldı. Şu an Türkiye’nin en iyi, en fazla şeker üreten kurumu haline geldi. Malatya’da, Yazıhan’da şeker pancarı üretiyoruz. Recai Kutan Barajı araziyi suluyor, suladığımız alanda pancar üretiyoruz. 50 bin ton pancarı fabrikaya getiriyoruz. O zaman kopan kıyametleri hatırlarsanız; şeker fabrikasının kime peşkeş çekeceksiniz, dediler. Biz o zaman milletin malını millete kazandırdık. Biz yaptığımız işi de biliriz, icraat yaparız, hizmet yaparız, lafla peynir gemisi yürümez. Eksikler vardır ama bunları doğru cümlelerle, doğru eleştirilerle konuşmak lazım. Eleştiri bizi güçlendirir, iktidarı güçlendirir, muhalefetin varlığı bizi güçlendirir, eksikleri görmemize neden olur ama iftira attığınızda siyaset kurumunu aşağı çekersiniz, hakaret ettiğinde siyaset kurumunun aşağı çekersiniz.”

Kaynak / Bu Sabah Gazetesi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.