“Adil Gevrek ne yapmış ya?.. Adam başarıdan başarıya koşmuş” « Yaşar Haber

SON DAKİKA

“Adil Gevrek ne yapmış ya?.. Adam başarıdan başarıya koşmuş”

Yeni Malatyaspor’un Süper Lig’in ikinci yarısında oynadığı 7 maçta 1 beraberlik 6 mağlubiyet alması ve küme düşme hattına yaklaşması futbol kamuoyunda sert tartışmalara neden olurken, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu’nun, katıldığı bir TV programında, Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek’e yönelik “İstifa et ve anahtarı Büyükşehir Belediye Başkanı’na teslim et” şeklindeki açıklamasından sonra, Adil Gevrek’in arkasındaki güç olarak bilinen ve zaman zaman ‘Gölge Başkan’ olarak da nitelendirilen işadamı Cemal Turgut, spor kamuoyundaki eleştirilere sert sözlerle cevap verdi.

Bu haber 09 Mart 2020 - 16:11 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Yeni Malatyaspor’un Süper Lig’in ikinci yarısında oynadığı 7 maçta 1 beraberlik 6 mağlubiyet alması ve küme düşme hattına yaklaşması futbol kamuoyunda sert tartışmalara neden olurken, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu’nun, katıldığı bir TV programında, Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek’e yönelik “İstifa et ve anahtarı Büyükşehir Belediye Başkanı’na teslim et” şeklindeki açıklamasından sonra, Adil Gevrek’in arkasındaki güç olarak bilinen ve zaman zaman ‘Gölge Başkan’ olarak da nitelendirilen işadamı Cemal Turgut, spor kamuoyundaki eleştirilere sert sözlerle cevap verdi.

İstanbul’da yerleşik olan, altın ve döviz işi yapan  Cemal Turgut, Yeni Malatyaspor’a belediyelerden para aktarıldığı konusundaki kamuoyundaki yaygın kanının tersine, “iki yıldan bu yana belediyelerden tek bir lira bile alamadıklarını” öne sürdü.

“Bu kulübü 2. ligde aldığımızda, bugün konuşan, ortaya çıkan işadamlarına yönetime girmeleri için teklif götürdük, ama hepsi kaçtı…Çünkü 2. ligdeydik o zaman”

Adil Gevrek’in Yeni Malatyaspor’u 2. ligden alarak önce 1. lige ardından Süper Lig’e çıkardığını hatırlatan Cemal Turgut “Ben 1 ay uğraştım o gün yönetimi kurabilmek için… Niye? Çünkü yönetime girmek isteyen kimse yoktu o tarihte. Ben, İstanbul’da 50 işadamını aradım yönetime girmelerini sağlamak için. Bugün konuşan işadamlarının hepsini bire bir aradım. Sen isim ver, ben diyeyim ki ona teklif götürdüm. Ama gelmediler. Niye? Hepsi kaçtı. Bugün Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne yakın olan büyük işadamlarına dahi teklif götürdüm. Hiç bir Allah’ın kulu gelmedi. Bir tanesi bile yaklaşmadı Yeni Malatyaspor’a. Niye? Çünkü, takım 2. Lig’de, 2. Lig, bozuk….” diye konuştu.

“Adil Gevrek’in karşısına çıkıp konuşacak biri varsa o benim”

Vuslat TV’de Ahmet Polat’ın hazırlayıp sunduğu “Bizim Futbol” programına telefonla katılarak Yeni Malatyaspor’un içinde bulunduğu kritik durum nedeniyle Kulüp Başkanı Adil Gevrek’e yöneltilen eleştirilere cevap veren Cemal Turgut, Adil Gevrek’in eleştirilebileceğini, ancak takımın şu anda içinde bulunduğu durum nedeniyle eleştiri günü olmadığını vurgulayarak, “Konuşulacak gün olursa ilk ben çıkar konuşurum. Ama o gün bugün değil. Adil Gevrek’e de her kim olursa olsun hiç bir kimseye eyvallahımız yok, Allah’tan başka. Bugün Adil Gevrek’in karşısında konuşacak biri varsa o da benim. Çıkar konuşurum; o kadar erdemliyim ve o kadar netim yani. Ama o gün bugün değil” dedi.

“İki senedir Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerden tek bir lira alamadık”

Son iki yıldan bu yana Yeni Malatyaspor’a belediyelerden herhangi bir kaynak aktarımı olmadığını vurgulayan Cemal Turgut, “Biz iki senedir bunların yanlarına, değerli başkanlarımızın yanına gidiyoruz.. İki senedir ben aracılık yapıyorum. Ama iki senedir ben bir -li-ra a-la-ma-dım… Para olmadan bir şey ol-mu-yor.. Büyükşehir Belediye Başkanımz, en sevdiğim ağabeyim benim, Yeşilyurt Belediye Başkanımız, Battalgazi Belediye Başkanımız ile çok fazla diyalogumuz yok ama çok seviyorum. Yahu kardeşim bu takım Malatya’nın malı, sizin malınız. Çıkın, bu takıma maddi manevi hesap sorun ve yardım edin… Para olmadan bir şey ol-mu-yor…” dedi.

Cemal Turgut, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne yakın büyük işadamlarının bile kulübe herhangi bir katkı yapmadıklarını söyledi.

“(…) Bunu böyle bilsin sayın milletvekillerimiz de sayın belediye başkanımız da…”

Yeni Malatyaspor’a zarar verecek kim olursa olsun karşısında olacağını kaydeden Turgut, “Biz Malatyalıyız; Malatya için varız, eğer Malatya’ya bir Allah’ın kulu zarar veriyorsa gücüm yettiği sürece onun karşısında olurum; Adil Gevrek de dahil milletvekilleri de dahil. Bunu böyle bilsin sayın milletvekillerimiz de sayın belediye başkanımız da…” dedi.

Yeni Malatyaspor’un yıllık 100 –120 milyon lira geliri olduğunu ileri sürüldüğünü ve bu rakamlar üzerinden eleştiri yapıldığını hatırlatan Cemal Turgut, bu rakamların gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Turgut, şöyle konuştu:

“Sayın abimiz diyor ki işte 100 küsur milyon… Hayır efendim 60 küsur milyon para geliyor. Geçen sene 80 küsür milyon aldık, bu sene 60 milyon küsur alıyoruz. Öyle bir şey yok”.

Vuslat TV’de 5 Mart Perşembe günü canlı yayınlanan “Bizim Futbol” adlı programa telefonla katılarak, Yeni Malatyaspor’un içinde bulunduğu durum nedeniyle yaşananlar ve kulüp yönetimine yönelik eleştiriler hakkındaki soruları cevaplandıran işadamı Cemal Turgut’un programda yaptığı açıklamalar satırbaşlarıyla şöyle:

“-Biz Malatyalıların “Dereyi geçerken at değiştirilmez” diye bir ata sözü var biliyorsunuz. Bugün o gün değil. Biz bugün Malatya’nın birliği beraberliği için birarada olmak zorundayız. Sosyal medyada, canlı yayınlarda görüyorum; 100 milyon işte 120 milyon lira geliri var filan… Hayır, bize TFF’den gelen para yüzde 25-30 civarında düştü bu sene biliyorsunuz.

-Aslında bunlara girmek istemiyorum; tek düşüncem şu anda inşaallah Konya maçı, Trabzon maçı… Bu maçlarda Allah’ın izniyle biz galip geleceğiz.

-Ben iki aydan bu yana gelemiyorum Malatya’ya, bir sağlık sorunum nedeniyle, akciğerden bir ameliyat geçirdim; bu yüzden iki aydır Malatyamla ilgilenemedim.

-Ben özellikle şunu da söyleyeyim: Ne MASTÖB ne MADEF ne de başka bir sivil toplum örgütü üyesi değilim. Ben sadece Malatya’nın üyesiyim; Malatyalıyım; benim ruhumda da bedenimde de Malatya yazar; başka bir şey yazmaz. Biz Allah rızası için, Malatya için maddi manevi gücümüzün yettiğince gayret gösteriyoruz; göstermeye de devam edeceğiz.

-Bizim amacımız buraya gelmiş bir takımı buradan aşağıya göndermemektir; göndermeye de niyetimiz yoktur zaten.

-Evet bugün başkan olmak isteyen arkadaşlarımız varsa, o gün bugün değil. Biz bugün birlik ve beraberlik içinde Malatyasporumuzu Süper Lig’de tutup, inşaallah daha iyi yerlere getirmek istiyoruz.

-Konuşulacak gün olursa ilk ben çıkar konuşurum. Ama o gün bugün değil. Adil Gevrek’e de her kim olursa olsun hiç bir kimseye eyvallahımız yok, Allah’tan başka.

-Bugün Adil Gevrek’in karşısında konuşacak biri varsa o da benim. Çıkar konuşurum; o kadar erdemliyim ve o kadar netim yani. Ama o gün bugün değil.

-İnşallah biz bu Konya ve Trabzon maçını alacağız. Bunlardan hiç şüpheniz olmasın. Sadece Malatyalı hemşhirlerimden istirhamım, dualarını esirgemesinler. İnanın dua çok önemli. Bugün birlik ve beraberlik günü.

-Adil Gevrek’in karşısına çıkılacak bir gün varsa ben o gün çıkarım ve herkesten önce konuşurum; çünkü Adil Başkan bugüne kadar çok mücadele etti, çok ızdıraplar çekti.

-Biz aldığımız sözleri, gelecek paraları… Hiç bir sivil toplum örgütünde, belediyelerimizden iki senedir daha 1 lira para almadık; çırpına çırpına mücadele ediyoruz; amacımız Malatya.

-İnşallah büyükşehir belediyemiz, valiliğimiz, Battalgazi belediyemiz, Yeşilyurt Belediyemiz hep birlik oluruz. Eğer bu takıma destek olunacaksa hep birlikte destek olmalıyız. Bu takım Malatyalıların malıdır, bu takım Malatya’nın Malatyalıların herşeyidir.

Sizlerin de desteği ile tüm Malatyalı hemşehrilerimizi Cumartesi günkü Konya maçına davet ediyorum. Ben de bu hasta halimle gelmeye çalışacağım. Doktorlarım şimdilik izin vermiyor ama şayet izin verirlerse ben de orada olacağım inşaallah.

-Tek duam, Konyaspor’u inşaallah yeneceğiz. Gönlünüz rahat olsun.

“Bu kulübü dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı çok değerli vekilimiz Ahmet Çakır bize emanet etti”

-Çok değerli o günün Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı, şimdi milletvekilimiz Sayın Ahmet Çakır, konuşurken, bana dedi ki, “Ya Cemal, bu takımı sivilleştirelim. Hem belediyenin yükü ağır, o yükü bizden alın, hem de iş adamları ve sivil bir oluşum ile bu takımı yürütün” dedi bize.

-Nasıl yaparız, planlama nasıl olur, başarı nasıl yakalanır bunları konuştuk, sağolusun Sayın Ahmet Çakır da bize tam güvendi.

“Bugün konuşan işadamlarının hepsine yönetime girmeleri için teklif götürdük. Allah’ın bir kulu bile gelmedi; çünkü o zaman 2. Lig’deydi bu takım”

O günün şartlarında, havadan cıvadan 3,4 –4 trilyon bağış yapacak insanlar vardı sözde…

-Ben 1 ay uğraştım o gün yönetimi kurabilmek için… Niye? Çünkü yönetime girmek isteyen kimse yoktu o tarihte. Ben, İstanbul’da 50 işadamını aradım yönetime girmelerini sağlamak için. Bugün konuşan işadamlarının hepsini bire bir aradım. Sen isim ver, ben diyeyim ki ona teklif götürdüm. Ama gelmediler. Niye? Hepsi kaçtı. Bugün Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne yakın olan büyük işadamlarına dahi teklif götürdüm. Hiç bir Allah’ın kulu gelmedi. Bir tanesi bile yaklaşmadı Yeni Malatyaspor’a. Niye? Çünkü, takım 2. Lig’de, 2. Lig, bozuk….

“Adil Gevrek ne yapmış ya?.. Adam başarıdan başarıya koşmuş”

-Ama biz bu takımı aldık; Allah’u tealanın yardımı ile Adil Gevrek’in de çabalarıyla…

-Adil Başkan gerçekten çok çabaladı; şucuymuş bucuymuş beni ilgilendirmiyor.

-Ben Cemal Turgut’um; Malatya Darende Karaoğuz Köyü’ndenim. O kadar.

-Benim alnım açık. Herşeyin de tıkır tıkır hesabını veririm.

-Allah’ın izniyle rahat olun; biz Konyaspor’u da yeneceğiz; Trabzonspor’u da yeneceğiz. Malatyalılar dua etsin ve istesin yeter ki…İsteyin Allah’u teala verecektir. Ne olur, birlik ve beraberlik… Olmayan şeyleri konuşmayalım.

-Şu anda Adil Gevrek ne yapmış ya?… Bu adam başarıdan başarıya koşmuş; bizim bu adama bir şey deme şansımız var mı?

-Futbol bu; biz ister miyiz başarısız olalım. Bizim de içimiz içimizi yiyiyor. Biz bu takımın kötü olmasını ister miyiz? Adil Başkan ister mi?

-Ama içimizde hain, düşman var da Malatyaspor’ûn düşmesini istiyorsa o Malatyalı değildir kesinlikle. Mutlaka başka bir yerden gelmiştir. Biz de onu kabul etmiyoruz. Bir Malatyalı bu takımın düşmesini istemez; hele Adil Gevrek hiç istemez; bundan emin olun; ben Adil gevrek’i tanıyorum.

“Eğer bir sıkıntımız olursa da biz gideriz hesap veririz; anahtarı Büyükşehir Başkanına teslim ederiz; bundan sonra Malatya’ya onlar hizmet eder”

-Adil Gevrek, bu takımın başarısı için elinden geleni yapacaktır. Ben bu takımın başarısı için başından itibaren Adil Başkan’ın yanındaydım; bugün de yanındayım.

-Ha, bir başarımız yoksa Konya maçı Trabzon maçından sonra otururuz, Divanla zaten hergün görüşüyorum… İnşaallah bu hafta sonu Divan’da konuşulacakları değerlendireceğiz, Malatyaspor için en doğrusu neyse onu yapacağız.

-Biz Malatyalıyız; Malatya için varız, eğer Malatya’ya bir Allah’ın kulu zarar veriyorsa gücüm yettiği sürece onun karşısında olurum; Adil Gevrek de dahil milletvekilleri de dahil. Bunu böyle bilsin sayın milletvekillerimiz de sayın belediye başkanımız da…

-Biz iki senedir bunların yanlarına, değerli başkanlarımızın yanına gidiyoruz.. İki senedir ben aracılık yapıyorum. Ama iki senedir ben bir -li-ra a-la-ma-dım… Para olmadan bir şey ol-mu-yor..

-Büyükşehir Belediye Başkanımz, en sevdiğim ağabeyim benim, Yeşilyurt Belediye Başkanımız, Battalgazi Belediye Başkanımız ile çok fazla diyalogumuz yok ama çok seviyorum. Yahu kardeşim bu takım Malatya’nın malı, sizin malınız. Çıkın, bu takıma maddi manevi hesap sorun ve yardım edin… Para olmadan bir şey ol-mu-yor…

Şimdi şöyle böyle diyorlar ama, niye futbolcu alamadık? Malatya’nın maddi gücü belli. Futbol federasyonu yüzde 25 yüzde 30 kesmiş…

-Sayın abimiz diyor ki işte 100 küsur milyon… Hayır efendim 60 küsur milyon para geliyor. Geçen sene 80 küsür milyon aldık, bu sene 60 milyon küsur alıyoruz. Öyle bir şey yok.

Yani bilmeden boşuna konuşmasınlar.

-Malatyaspor’un hesabı kitabı açıktır. Cuma günü (dün) Divan Kurulu’na hesap verilecektir. Malatyaspor’un borcu ne çıkar; onu Divan Kurulu sorsun; ona ben karışmıyorum, beni de ilgilendirmiyor.

-Ama ben şunu söylüyorum: Allah’ın izniyle Konyaspor’u yeneceğiz; Trabzonspor’u da yeneceğiz. Bunda hiç kimsenin tereddüdü olmasın.

-Eğer bir sıkıntımız olursa da biz gideriz hesap veririz; gider anahtarı da Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza teslim ederiz. Bundan sonra Malatya’ya onlar hizmet eder.

“Boş konuşmaları geçelim; bilmeden kimse konuşmasın”

-Son olarak şunu söyleyeyim: Boş konuşmaları geçelim, dedikoduları geçelim; lütfen, bilmeden kimse konuşmasın, boş şeylere kafa yormayalım; Malatya’nın geleceği için çalışalım.

-Şu anda yapmamız gereken tek şey; “bu takımı Süper Lig’de nasıl tutarız?” için çalışmaktır, lütfen, lütfen, lütfen boş konuşmayalım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.