BELEDİYELERDE KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ… « Yaşar Haber

SON DAKİKA

BELEDİYELERDE KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ…

Bu haber 13 Mart 2020 - 17:23 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Koronavirüs ile ilgili olarak ülke genelinde bir dizi kararlar alınıp uygulamaya geçilirken, Malatya Büyükşehir Belediyesi de dezenfekte ve hijyen konularında vatandaşların tedirgin olmamaları için yoğun olarak kullanılan alanlar ile toplu taşıma araçlarında gerekli çalışmaları başlattı.

Ülkemizde ilk virüsün görülmesi ile birlikte MOTAŞ’a ait Trambüs, Otobüsler ile özel Halk Otobüsleri ve duraklarda dezenfekte çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi ayrıca toplu taşımada yoğun olarak kullanılan minibüslerin de dezenfekte edilmesi için ilaçlama çalışmalarına başladı.

İnce: 233 aracımızın tamamını dezenfekte ediyoruz

Minibüslerin dezenfekte çalışmaları sırasında kısa bir konuşma yapan Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, “Koronavirüs ile ilgili devletimiz tarafından birtakım önlemler alınmaktadır. İlimizde de Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın destek ve katkılarıyla toplu taşımada kullanılan, minibüs, servis araçları, ilçe minibüsleri gibi 233 aracımızı dezenfekte ederek vatandaşlarımızın hijyen içerisinde yolculuk yapmalarını sağlayacağız. Araçlarımızın sağlıklı olduğunu belirtmek istiyorum. Bugünden itibaren 2-3 günde bir araçlarımız dezenfekte edilecek ve bu vermiş olduğumuz araç dezenfekte kartlarına işlenerek takip edilecek. Dezenfekte edilmeyen araçlarımızın trafiğe çıkışlarını engelleyeceğiz, önceliğimiz vatandaşlarımızın sağlığıdır. Her zaman esnafımızın yanımızda olan Büyükşehir Belediye Başkanımıza yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Gürkan: Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli önlem ve tedbirlerimizi alıyoruz

Minibüsçüler Odası ve esnafının hassasiyetlerinden dolayı teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Dünyayı kasıp kavuran bir virüsle karşı karşıyayız. Her ne kadar ülkemizde fazla hissedilmediyse de bir iki vaka ile ülkemize de sirayet etmiş durumdadır.

Yerel yönetimler olarak vatandaşlarımızın sağlığını düşünerek bazı önlemler almaktayız. Vatandaşlarımızın tedirginliğe kapılmamaları yapmış olduğumuz bu çalışmaların sadece önlem amacı taşıdığını bilmelerini isterim. Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı Trambüs, Otobüs, Halk Otobüsleri, duraklar ile Belediyemiz bünyesinde hizmet vermekte olan Semt Konakları, Kermek Külliyesi gibi alanlarda da ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarımızı önceden başlattık.

Minibüsçüler Odamız ile birlikte minibüsleri kullanan vatandaşlarımızın da rahat etmelerini sağlamak amacıyla minibüslerimizi de ilaçlayıp, dezenfekte ederek hijyenik bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

Vatandaşlarımızın büyük bir tedirginlik içerisinde olmalarına gerek yok. Bizlerin yapmış olduğu bir tedbirdir, önlemdir” dedi.

Gürkan: Temizliğe büyük önem vermeliyiz

Temizlik imandandır diyen Başkan Gürkan, “Asya ile Avrupa arasında köprü olmamıza rağmen çevremizdeki komşu ülkeler dâhil dünya bu virüsle kasıp kavrulurken ülkemize bu virüsün geç sirayet etmesi, vaka sayısının az olması ‘Temizlik imandandır’ anlayışı içerisinde olmamızdandır. Bizim milletimiz dünya milletleri içerisinde en temiz milletlerdendir. Virüs diğer ülkelerde gösterdiği etkiyi bizim ülkemizde gösteremediyse bunun sebebi bu temizliktir.

Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz dezenfekte çalışmalarında vatandaşlarımızın daha hijyen bir ortamda seyahat etmelerini sağlamaktır. Toplu taşıma araçlarımızda, duraklarda vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlarda gerekli tedbirleri alıyoruz. Hijyen konusunda gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını gönül rahatlığı içerisinde kullanabilirler.

İnşallah ülkemizde hiçbir kayıp vermeden bu virüsten kurtuluruz. Hassasiyetlerinden dolayı Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odasını ve esnaflarını kutluyorum” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesindeki sanat ve eğitim merkezlerinde kurslara ara verildi. Yapılması planlanan çeşitli kültürel-sanatsal etkinlikler iptal edildi.

Çin’de ortaya çıkmasının ardından tüm dünyaya yayılan ve son olarak Ülkemizde tespit edildiği açıklanan koronavirüs salgını dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli önlemler alındı. Önlemler kapsamında Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde olan ve Malatya’nın çeşitli bölgelerinde yer alan sanat ve eğitim merkezlerinde yürütülen kurslar tatil edildi.

MABESEM Sanat Kursları, ortaokul öğrencilerine yönelik etüt ve rehberlik faaliyetleri başta olmak üzere tüm eğitimlere ara verildi. Yaşlılara yönelik olarak hizmet veren Vefa Konağı da faaliyetlerine ara verdi.

Bazı etkinlikler iptal edildi bazıları ertelendi

Önlemler kapsamında, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla planlanan çok sayıda etkinlik ile 21 Mart Down Sendromlular Günü etkinlikleri ve Sanat Merkezi resim sergisi iptal edildi. Nisan ayında yapılması planlanan “Kanser” konulu konferans ve bisiklet turu etkinliği de yapılmayacak.

Yapılması planlanan bazı etkinlikler de ileri tarihe ertelendi.

Kültür-sosyal ve eğitim faaliyetlerinin salgının seyrine göre yeniden değerlendirileceği belirtildi.

 

 

BATTALGAZİ BELEDİYESİ’NDEN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

MİLLET KIRAATHANESİ, KÜTÜPHANELER VE KURSLAR KAPATILDI

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar pek çok ülkede görülen yeni tip koronavirüsü Türkiye’de de görülmesinin ardından harekete geçen Battalgazi Belediyesi, virüse karşı tedbirlerini üst düzeye çıkardı.

Dünyayı tehdit eden koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından Battalgazi Belediyesi, bazı tedbirleri Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in talimatıyla yürürlüğe koydu. Battalgazi Belediyesi, koronavirüs önlemlerine yönelik Millet Kıraathanesi, kütüphaneler ve kursların Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu tedbirler çerçevesinde 14 – 30 Mart 2020 tarihleri arasında eğitim faaliyetlerine ara verildi. Tedbirler çerçevesinde Millet Kıraathanelerinde, kütüphanelerde ve kurslarda dezenfekte çalışmaları yürütülecek.

BAŞKAN GÜDER: “HİÇBİR VİRÜS BİZİM TEDBİRLERİMİZDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR”

Battalgazi Belediyesi olarak gerekli tedbirlerin aldığını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bilindiği gibi Dünyayı esareti altına alan koronavirüs geçtiğimiz günlerde ülkemizde de görüldü. Devletimiz tarafından öncesinde fazlasıyla tedbirlerin alınması nedeniyle koronavirüsün dünya ülkelerine oranla ülkemize daha geç geldi. Ülkemizde insanımızı daha fazla tehdit etmemesi için önlemler daha da arttırıldı. Biz de bu virüsün ülkemizde görülmesinin ardından gerekli tedbirlerimizi alarak dezenfekte çalışmalarımızı başlatmıştık. Milli Eğitim Bakanlığımız önceki gün Sağlık Bakanlığımız ile yaptığı görüşmeler neticesinde bir takım tedbirler alarak okullara ara verdiğini açıkladı. Bizlerde Battalgazi Belediyesi olarak alınması gereken tedbirleri de hemen yürürlüğe koyuyoruz. Bu kapsamda vatandaşımızın yoğun olarak kullandığı ve temasın fazla olduğu Millet Kıraathanesi, kütüphaneleri ve kursları 14 – 30 Mart 2020 tarihleri arasında kapatma kararı aldık. Ekiplerimiz bu tarihler arasında da gerekli dezenfekte çalışmaları yürüteceğiz. Bu virüsten korunmanın ilk şartı temizliktir. Temizliği imandan sayan bir inancın mensupları sıfatıyla bu da milletimiz açısından işin en kolay tarafı olmalıdır. Halkımızın sağlığını düşünerek alınan bu karar doğrultusunda gerekli çalışmaları Belediyemiz olarak büyük titizlikle uygulayacağız. Bizim için öncelik insan sağlığı önemlidir. Vatandaşlarımız bu süreçte sağlık personellerimizin ikazlarına uyması gerektiğini belirtiyoruz. Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü değildir. Her hastalık gibi bu virüse karşı da bireyler olarak göstereceğimiz dikkat ve alacağımız tedbirler en etkili korunma yöntemi olacaktır” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.