Yaşar Haber

SON DAKİKA

Türkiye’de koronavirüsü vaka sayısının çoğalmasını önleme kapsamında, çeşitli alanlarda birçok tedbir ve yasak uygulamaya konuldu. Yasaklara uymayanlara önce uyarı sonra da ceza var. Peki o cezalar neler?

Bu haber 24 Mart 2020 - 16:31 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Türkiye’de koronavirüsü vaka sayısının çoğalmasını önleme kapsamında, çeşitli alanlarda birçok tedbir ve yasak uygulamaya konuldu. Yasaklara uymayanlara önce uyarı sonra da ceza var. Peki o cezalar neler?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yurt genelinde Tiyatro, sinema, konser salonu, düğün salonu, içkili lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile kafe, internet kafe,oyun salonları, kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri kapatıldı.
Park ve mesire alanlarında piknik ve mangalın yapılması yasaklandı. 65 yaş ve üstü ile risk grubundaki kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Ancak ne yasaklar ne de uyarılar insanları evde tutmaya yetmiyor.

İşte  yasaklara uymayanlara kesilecek cezalar: 

Tarım ve Orman Bakanlığı, park ve mesire alanlarında piknik ve mangalın yapılması yasakladı Yasağa rağmen park ve sahillerde piknik yapan ya da mangal yakanlara önce zabıta tarafından uyarıda bulunulacak. Ardından Kabahatler Kanununa göre, emre aykırı davranışta bulunanlara 387 TL para cezası uygulanacak. Gerekli durumlarda polis ile gidilecek. Aynı suçu işlerse ikinci defa ceza uygulanabiliyor. Ceza miktarı kabahate göre değişiklik gösteriyor.

Sokağa çıkma yasağını uymayanlara 3 bin 150tl

65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan kişilerin evlerinden dışarı çıkmaları sınırlandırıldı. Bu yasağa uymayarak sokağa çıkan 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı bulunanlara 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak veya TCK’nın 195. maddesine göre suç duyurusunda bulunulacak. Vatandaşların kalabalık gruplar halinde bir araya geldiği asker eğlenceleri yasaklandı. Uyarılara rağmen yasaklara uymayanlara Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

Yasaklı iş yerini açana ceza

İçkili-içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek. Zabıta memurları tarafından müşterilere açık olan pastane, restoran şeklindeki iş yerlerine 387 TL para cezası uygulanacak. Cezai işleme rağmen yasağa uyulmazsa, yeniden para cezası kesilecek. Kamu sağlığı için kapalı olması gereken berber, güzellik salonu ve kuaförler faaliyetlerini sürdürürse, Zabıta tarafından 387 TL para cezası verilecek.

Cuma namazı için camiye girmekte ısrar edene ceza

Diyanet İşleri Başkanlığı koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı alınan önlemlerin zafiyete uğramaması için cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapatılacağını duyurdu. Kapatmaya rağmen camiye girmekte ısrar edenler uyarılacak, tekrarı durumunda Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

Etkinlikler iptal edildi

Futbol, hentbol, voleybol ve basketbol liglerinin tamamı ertelendi. Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak. At yarışları ertelendi. Bayilerin açık olması halinde, Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

Çarşı izinleri askıya alındı

Askerlerin çarşı izinleri geçici süreyle askıya alındı. Kamu görevlilerine yurt dışı yasağı getirildi. Yine bu yasağa uymayanlara, Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.