Fidancılar iflas etti, umutları devlette « Yaşar Haber

SON DAKİKA

Fidancılar iflas etti, umutları devlette

Koronavirüs salgını nedeniyle dışarıya çıkmayan üreticiler fidan almayınca, fidan satışları da durdu. 10 güne kadar fidanların tamamen öleceğini dile getiren ve fidancıların çok büyük zarara uğradığını ifade eden Malatya Fidancılar Kooperatifi Başkanı Abuzer Yumrutepe, “Biz devletimizden faizsiz kredi istiyoruz” dedi.

Bu haber 04 Nisan 2020 - 16:30 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle dışarıya çıkamayan çiftçiler, doğrudan fidan satışlarını da etkiledi. Fidan Pazarı’nda satışların olmaması fidan satıcılarını bir çıkmaza sokarken, devletten fidancılar için destek isteyen Malatya Fidancılar Kooperatifi Başkanı Abuzer Yumrutepe, BUSABAH gazetesine konuştu.

Fidan satışlarının koronavirüs salgını nedeniyle tamamen bittiğini dile getiren Başkan Yumrutepe, Türkiye genelindeki fidancıların tamamen satış yapamadığını söyledi.

FİDANCILAR GİBİ PEYZAJCILAR DA SATIŞ YAPIYORLAR

Yumrutepe, “Fidancılar tamamen zarara uğradılar. Zararımız çok büyük. Vatandaşlar koronavirüs salgını nedeniyle dışarıya çıkamıyorlar. Bizim de işimiz insanlarla. İnsanlar dışarıya çıkmayınca fidanlar da haliyle satılmıyor. Fidancılar gibi peyzajcılar da satış yapıyorlar. Çünkü bizim meleğimiz iç içe ve benzer. Biz devletimizden yardım bekliyoruz. Devletimiz bize yardım etmezse fidanların tamamı 10 güne kadar ölür. Biz devlerimizden faizsiz kredi istiyoruz. Çünkü bizlerin de borçları var. Fidan satılmayınca haliyle fiyatlar da düştü. 15 liralık bir fidan neredeyse 5 lira oldu” sözlerine yer verdi.

İŞİ OLMAYAN DIŞARI ÇIKMASIN

Vatandaşlara da çağrı da bulunan Başkan Yumrutepe, “Vatandaşlarımız ellerinden geldiği kadar evlerinde kalsınlar, zaruri ihtiyaçlar dışında dışarıya çıkmasınlar. Bu hastalık gerçekten çok kötü bir hastalık. İnsandan insana bulaşan bir hastalık. Yapılacak bir şey yok. Bu işler vatandaşlarla oluyor. Zorunlu olarak dışarıya çıkamıyor vatandaşlar. Bu yüzden elimizden bir şey gelmiyor” diye konuştu.

MUTLU SARIGÜL /BU SABAH GAZETESİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.