Yaşar Haber

SON DAKİKA

Malatya’da korona virüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma ve sosyal mesafe gibi yasaklara uymayan kişilere ceza yağdı

Bu haber 07 Nisan 2020 - 15:42 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Malatya’da korona virüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma ve sosyal mesafe gibi yasaklara uymayan kişilere ceza yağdı.

Malatya’da İçişleri Bakanlığınca, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmalarının yasaklanması sebebiyle yasak kapsamında bulunup bu yasağı ihlal eden 322 vatandaşa kişi başı 789 TL idari para cezası kesildi. 20 yaş altı sokağa çıkma yasağını ihlal eden 65 kişiye, sosyal mesafe kuralına uymayan 35 kişiye ise kişi başına 789 TL cezai işlem uygulandı. Kentte 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı olup sokağa çıkma yasağı bulunan 3 bin 954 kişiye gerekli uyarılar yaparak evlerine dönmeleri sağlandı.

Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Çin’in Vuhan kentinde başlayan korona virüs salgını, birçok ülkede hızla yayılım göstererek tüm Dünyayı tehdit etmeye devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen bu salgından, ilimizdeki vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için birçok tedbire başvurulmaktadır.

Malatya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulunun 29.03.2020 tarih ve 2020/20 nolu kararı uyarınca; İlimize diğer illerden ikamet amaçlı gelen vatandaşlarımıza, zaruri haller haricinde 14 gün evde kalmaları gerektiği, bu zorunluluğa uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı hususu kendilerine anlatılmış olup bu durum vatandaşlarımıza yazılı olarak tebliğ edilmişti.
 Bu kapsamda Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan denetimler sonucunda; toplam (55) kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi uyarınca kişi başı (3150 TL) idari para cezası uygulanmıştır. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK’nın 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacaktır.
 İçişleri Bakanlığımızca, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkmalarının yasaklanması sebebiyle yasak kapsamında bulunup bu yasağı ihlal eden (322) vatandaşımıza kişi başı (789 TL) idari para cezası uygulanmıştır.
 20 Yaş altı sokağa çıkma yasağını ihlal eden (65) kişiye kişi başı (789 TL) cezai işlem uygulanmış.
 Sosyal mesafe kuralına uymayan (35) kişiye kişiye kişi başı (789 TL) cezai işlem uygulanmıştır.
 65 Yaş ve üstü ile 20 yaş altı olup sokağa çıkma yasağı bulunan (3954) kişiye gerekli uyarılar yaparak evlerine dönmeleri sağlanmış.
 Yukarıda belirtilen yasaklar kapsamında bulunduğu için evinden çıkamayan (6930) vatandaşımız 155 Polis İmdat Hattını arayarak yardım talebinde bulunmuştur.
 Vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak amacıyla Malatya İl Emniyet Müdürlüğümüzce (1989 Ekip) ve (5028) personel görevlendirilmiş ve bu personellerimiz tarafından yasak kapsamında bulunan (6549) vatandaşımızın ihtiyaçları karşılanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.