Yaşar Haber

SON DAKİKA

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut ÖZAL’ı aramızdan ayrılışının 27. Yıldönümünde rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

Bu haber 16 Nisan 2020 - 23:24 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut ÖZAL’ı aramızdan ayrılışının 27. Yıldönümünde rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

Turgut ÖZAL, 3 Ekim 1927’de Malatya’da başlayan ve 17 Nisan 1993’te Ankara’da sona eren ömrünü ülkesine ve milletine hizmetle geçirmiş, bugün Türkiye’de ve dünyada hatırası minnetle yad edilen tarihe mal olmuş bir şahsiyettir.

Turgut ÖZAL, Türkiye Cumhuriyetinin tarihine yön veren en önemli liderlerden birisidir. Türkiye cumhuriyetinin tarihi yazılırken Onun isminin anılmadan geçilmesi mümkün değildir.

Turgut ÖZAL’ın başbakanlık yaptığı dönemde Türkiye, devletçi bir ekonomiden serbest piyasa düzenine geçişi esas alan yapısal değişim programını gerçekleştirmiş, ithal ikamesini esas alan iktisadi yapıdan ihracata dayalı, büyümeyi esas alan rekabetçi bir piyasa ekonomisine kavuşarak adeta çağ atlamıştır.

Türkiye’nin çok önemli bir dönemine damgasını vurmuş olan Merhum ÖZAL, çok yönlü düşünce ve aksiyon insanı olmanın yanında başarılı bir siyaset ve devlet adamı olarak tüm dünyanın saygı duyduğu bir lider olarak kabul edilmiştir.

O, daima yüzü gülen ve Türkiye’nin geleceğine olan iyimserliğini hep koruyan, demokrasinin esas amacı olan halk iradesinin yönetime yansımasını sağlayan önemli bir aktör olmuştur. Özgürlüklerin ve insan haklarının ülkemizde yerleşmesi için verdiği mücadele Onun isminin Milletimizin kalbinde yer etmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Aziz Türk Milleti ve hemşerisi olduğu Malatya, Onun ülkesine ve milletine yaptığı hizmetleri hatırlayarak her dem taze tuttuğu hatıralarıyla Onu hafızasında ve gönlünde yaşatacaktır.

Vefatının sene-i devriyesinde büyük devlet ve gönül insanı Turgut ÖZAL’ı hürmet ve minnetle anıyor, kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum.

Ruhu şad olsun.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.