Arapgir Belediyesi bu yılı ‘Dut Yılı’ ilan etti « Yaşar Haber

SON DAKİKA

Arapgir Belediyesi bu yılı ‘Dut Yılı’ ilan etti

Arapgir Belediye Başkanı Halük Cömertoğlu daha yeşil bir ilçe ve daha yaşanabilir bir gelecek için sürdürülen ağaçlandırma seferberliği kapsamında ilçede bin 500 adet dut fidanı diktiklerini açıkladı. Cömertoğlu bu yılı Dut Yılı ilan ettiklerini de belirtti.

Bu haber 21 Nisan 2020 - 21:31 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

Arapgir Belediye Başkanı Halük Cömertoğlu “Gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanabilir bir ilçe bırakmak istiyoruz. 2019’u Reyhan yılı ilan etmiştik, bu sene de dut yılı diyoruz. Bu amaçla bu dönemde ağaçlandırmaya uygun olan her alana fidan dikeceğiz, boş yer bırakmayacağız. Bu hafta bin 500 fidanı toprakla buluşturulduk, ilerleyen zamanlarda bu sayıyı 5 bin civarına çıkarmayı düşünüyoruz. Dut fidanı çok uzun ömürlü bir meyve sadece meyvesi değil duttan yapılan ürünler de en az meyvesi kadar şifa içeriyor” dedi. 

Fidanları bir yıl önceden özel bir fidanlıkta yetiştirilerek hazırladıklarını kaydeden Cömertoğlu “Bu sebeple 150 dekar kapama dut bahçesi oluşturmuş olduk. Toprağa dik toprağı tutsun, bir avuç ye seni ayakta tutsun demişler. Babaannem kıtlık dönemlerini geçirmiş biri olarak hep bize derdiki evinde 5 kanat tavuk, 1 sağılı inek ve 5 ağaç yetişmiş dutu olan eve kıtlık girmedi. Dut Yukarı Fırat’ın olmazsa olmazı ve organik olmakla birlikte çok uzun ömürlü bir meyve. Duttan yapılan pekmez, pestil ve orcikde tam bir şifa kaynağı” diye konuştu.

  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.